Blogg

Zmanda 4.0: Ultimate Backup Experience

Zmanda 4.0 ger en ny ny design, högre datalagringseffektivitet, förbättrad säkerhet och förbättrad licenshantering. Den bygger på Amanda Community, den mest populära lösningen för öppen källkod för säkerhetskopiering och återställning för företag.

Varje så ofta kommer produkter som hjälper till att definiera kategorier. Produkter som samlar det bästa från olika branscher för att ge en meningsfull upplevelse för användaren. Zmanda 4.0, en produktledare inom backup- och återställningssegmentet strävar efter att erbjuda sina kunder branschledande säkerhet, banbrytande prestanda och bevisad tillförlitlighet. Det fortsätter också att vara en av de mest kostnadseffektiva lösningarna på marknaden.

Med vår senaste 4.0-version var en av de viktigaste prioriteringarna att se till att vi tänker om produkten för att fokusera på att göra den lättare att använda och mer kraftfull för moderna IT-team. Resultatet av våra designinsatser lyfter Zmanda till en ny nivå av kraft och enkelhet. 4.0-versionen bygger på Zmandas tillförlitlighet och Amanda Communitys arv samtidigt som nya funktioner skapats för att förbättra din säkerhetskopieringsupplevelse.

Uppfriskad design - fokuserad och intuitiv

Med användargränssnittet ville vi göra något djärvt. Vi ville tänka om hur användare interagerar med lösningen för att säkerställa att de extraherade det maximala sammanhanget för den uppgift de slutförde utan att växla mellan flikar. Efter månader av design-iterationer och noggrann justering tog den nyare Zmanda Management Console in ett lager av den mest eftertraktade enkelheten. Detta minskar flikbyte samtidigt som användare säkerställer viktiga säkerhetskopieringsuppgifter betydligt snabbare. Ett exempel illustreras i det nya avsnittet Översikt som ger dig en bred inblick i backup-infrastrukturen.

Kontextrelevant information sprids över gränssnittet vilket gör det enkelt för användare att hålla fokus medan de fattar nästa steg. Smarta algoritmer mäter serverns hälsa, säkerhetskopieringsinformation, statuskontroller på säkerhetskopieringsuppsättningar och många fler; gör Zmanda 4.0 till den smartaste reservlösningen.

Med det raffinerade gränssnittet har Zmanda också uppgraderat sin kapacitet kring hantering av källarbetsbelastningar. Användare har nu tillgång till att aktivera eller inaktivera säkerhetskopieringar för specifika arbetsbelastningsinstanser direkt från källsidan. Detta ger användarna de finkorniga kontroller som behövs för att hantera säkerhetskopieringar över hundratals eller till och med tusentals arbetsbelastningar, vilket minskar betydande lagringskostnader.

Kluster - Enkelhet i skala

Den största uppdateringen till Zmanda sedan dess kick-off är stödet för Distribuerade kluster. Detta ger användarna bekvämligheten att länka Amanda Enterprise Backup-servrar över hela världen till en central konsol. Den nya uppdateringen som görs erbjuder också oöverträffad bekvämlighet när du hanterar säkerhetskopior av 1000-tal maskiner över kontinenter. Samtidigt ser vi också till att vi levererar samma pålitliga robusthet som användare har förväntat sig från Zmanda under katastrofscenarier. Zmandas Backup Engine överträffar också andra säkerhetskopieringslösningar genom sina inbyggda kodarkitekturer och erbjuder RPO i realtid för arbetsbelastningar som körs på VMWare-instanser.

Denna kombination av Zmandas Backup Engine som möjliggör säkerhetskopiering i realtid i realtid med bekvämligheten att hantera backup-uppsättningar sömlöst över hela världen, ger Zmanda 4.0 den bästa backup- och återställningsupplevelsen hittills.

Storage Fabric Rearchitected With Block-level Deduplication

Vårt lagringsduk har undersökts helt och har lett till spännande innovationer i Zmanda-ekosystemet. Vi tappade gränserna för vad som var kapabelt och genom år av utveckling utnyttjar vårt lagringsduk nu deduplicering av filnivå och blocknivå. Detta är en spelväxlare för många kunder som lagrar sina data i molnet och kan nu spara hundratusentals dollar för till och med säkerhetskopior i Petabyte-skala.

Och med införandet av Amazon Glacier, Google Storage och med Azure kommer snart, kan användare nu lagra sina data över en mängd olika medier, allt från långsiktiga band, lokal NAS / SAN, till alla större molnleverantörer. Zmanda 4.0 lyfter din säkerhetskopieringsupplevelse.

Arbetsbelastningar - mer sömlös säkerhetskopieringsupplevelse

Linux är Zmandas blod och DNA. Vi är stolta över att vi har det mest omfattande stödet för Linux

Vi stöder nu de senaste versionerna av CentOS, Debian, Fedora, Oracle Enterprise Linux, Red Hat Enterprise Linux, Ubuntu, SUSE, tillsammans med nyare generationer av databaser, virtuella datorer och hypervisorer. Detta ger dig flexibiliteten att köra applikationer i de miljöer du behöver. Länk till kompatibilitetsmatris.

Zmandas stöd för hybridmolnmiljöer har också genomgående utvidgats för att leverera nya funktioner genom förbättrad säkerhet, vilket hjälper företag i alla storlekar att skapa, distribuera och styra applikationer snabbt och enkelt. Med det nya tillägget av AWS Glacier och Google Cloud Storage är långvarig arkivering av årtionden av data enkel. Bredare stöd för arbetsbelastningar som är förenade med innovationer i vårt dedupliceringslager, ger användarna friheten att välja den miljö de väljer samtidigt som de levererar en sömlös säkerhetskopierings- och återställningsupplevelse.

4.0 - Säker efter design

Datasäkerhet har varit hörnstenen i Zmanda och med 4.0 utökar vi sin branschledande säkerhetsarkitektur. Vi skyddar din skyddade information genom att kryptera den när den är i transit, lagra den i ett krypterat format på målmålet och använda säkra tokens för att kryptera och dekryptera alla dina konfidentiella data.

Vår nya kommunikationsarkitektur är uppbyggd kring TLS 1.2, vilket möjliggör en säkrare end-to-end-kommunikation mellan dina Backup-servrar och arbetsbelastningar. Ingen utom du har tillgång till data som säkerhetskopieras eller återställs. Vi har också lagt stor vikt vid designen av Zmanda 4.0 för att se till att du inte behöver kompromissa med din datasäkerhet medan du har flera datalagrar utanför webbplatsen.

Enkelhet. Varje steg på vägen.

Under den nya utgåvan var skalbarhet en kritisk aspekt. Zmanda 4.0 designades från grunden för att skala över geografiska områden, över arbetsbelastningar och stödja anpassade policyer för säkerhetskopiering av användare. Med vår bästa version hittills gör Zmanda 4.0 också licensimplementeringar enkla och sömlösa över alla företagets arbetsbelastningar, allt med ett klick.

En förändring som spelar roll

Zmanda levererar en förfinad säkerhetskopieringsupplevelse. Det är en lång väg att gå innan vi är klara med många fler futuristiska funktioner i vår pipeline. Ta en demo av Zmanda 4.0 eller begär en gratis testversion för att lära dig takten i vår nya version. Jag säger farväl från nyhetsrummet och vi hoppas att du upplever Zmanda-ekosystemet, där vi gör säkerhetskopiering enkel.